Nowości  Oceanotechnika    
 


Oceanotechnika.pl > Bezzałogowe statki Rolls-Royce coraz bliżej

2016-05-16 Bezzałogowe statki Rolls-Royce coraz bliżej

Kojarzona głównie z luksusowymi autami firma Rolls-Royce pracuje od kilku lat nad bezzałogowymi statkami. Teraz odbędą się pierwsze testy u armatorów.


Jedna z koncepcji autonomicznego statku (grafika: Rolls-Royce)

Firma Rolls-Royce nawiązała współpracę z armatorem promowym Finferries i towarowym ESL Shipping Oy. Jest to cześć prac nad projektem Advanced Autonomous Waterborne Applications Initiative (AAWA). Inicjatywa ta skupia uczelnie, projektantów statków oraz producentów ich wyposażenia w celu wprowadzenia na morza i oceany autonomicznych jednostek pływających.


Taki umieszczony na lądzie mostek umożliwiać będzie przełączenie się na rzeczywisty mostek i nadzór płynącego samodzielnie statku (grafika: Rolls-Royce)

Testy odbywać się będą na 65 metrowym promie Finferries "Stella", który operuje pomiędzy Korpo i Houtskär w Finlandii.


Prom "Stella" (grafika: Rolls-Royce)

Chodzi tutaj o wyposażenie statku w zestaw czujników, radarów i kamer przyszłego autonomicznego sytemu sterowania statkami.


Centrum kontroli (grafika: Rolls-Royce)

"Autonomiczne statki to przyszłość sektora morskiego. Przełomowe jak smartfony inteligentne statki zrewolucjonizują oblicze projektowania i wykorzystania statków." - powiedział Mikael Makinen, szef działu morskiego Rolls-Royce.


(grafika: Rolls-Royce)

Oceanotechnika.pl na serwisach społecznościowych: