Nowości  Oceanotechnika    
 


Oceanotechnika.pl > Iran zaprezentował kolejne miniaturowe okręty podwodne klasy Ghadir

2012-11-28 Iran zaprezentował kolejne miniaturowe okręty podwodne klasy Ghadir

Irańska państwowa telewizja Press TV zaprezentowała wejście do służby 2 nowych miniaturowych okrętów podwodnych.

Okręty zostały zbudowane własnymi siłami. Do pomalowania jednostek użyto farby w niecodziennym jaskrawym turkusowym kolorze.

"Iran pozyskał wiedzę jak budować okręty podwodne. Nikt nie wierzył, że będziemy mogli budować niszczyciele zdolne do przenoszenia śmigłowców i rakiet oraz okręty podwodne. Budowanie niszczycieli i okrętów podwodnych nie jest proste." - powiedział Habibollah Sayyari, admirał irańskiej floty.


Niezwykłe turkusowe malowanie okrętu podwodnego (grafika: Press TV)

Obie jednostki stanową ulepszone modele klasy Ghadir, klasy okrętów podwodnych samodzielnie stworzonej przez Iran. Pierwsze okręty podwodnej tej klasy weszły do służby w 2007 roku. Te 120 tonowe miniaturowe okręty podwodne przeznaczona są do działania na wodach przybrzeżnych i płytkich wodach Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej.

Jest to liczna klasa jednostek. Okręty tej klasy mają bowiem kolejne oznaczenia Ghadir począwszy od numeru 942 do Ghadir 962.


Okręty podwodne klasy Ghadir (grafika: Press TV)

Ze względu na tajemnicę wojskową mało wiadomo o tych jednostkach. Wiadomo jednak na pewno, że uzbrojone są one w torpedy jak i pociski przeciwokrętowe.

Oceanotechnika.pl na serwisach społecznościowych: