Nowości  Oceanotechnika    
 


Oceanotechnika.pl > Nauta buduje akademicki statek badawczy

2015-01-08 Nauta buduje akademicki statek badawczy

Stocznia Nauta z Gdyni buduje statek badawczy dla Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja).

Statek naukowo-badawczy będzie służyć studentom i naukowcom do badania globalnych zmian klimatycznych Skandynawii spowodowanych zmianą kierunku prądów morskich oraz kwasowości wody morskiej. Zostanie wyposażona w nowoczesne laboratoria i stanowiska badawcze.


Położenie stępki (grafika: Nauta)

W dniu 8 stycznia 2015 roku w gdańskim oddziale firmy odbyła się ceremonia położenia stępki połączona z umieszczeniem monety na szczęście.

Statek budowany i wyposażany jest na nabrzeżu K3 w Gdańsku. Do tej pory wykonano około 30% bloków kadłubowych.

Statek będzie miał blisko 45 m długości, 11 m szerokości i będzie ważył około 800 ton. Na swoim pokładzie oprócz pięcioosobowej załogi, pomieści 20 osób.

Zakończenie prac kadłubowych potrwa do końca marca 2015 roku. Wszystkie prace związane z budową powinny zostać ukończone do końca grudnia 2015 roku.

Umowa na budowę statku naukowo-badawczego stocznia Nauta podpisała pod koniec roku 2013 po przetargu, w którym gdyńska stocznia pokonała czternaście europejskich stoczni.

Nowa jednostka zastąpi wyeksploatowany już mniejszy statek Skagerak, który pracował dla Uniwersytetu od ponad 40 lat.

Ze względu na to, iż zamawiający przywiązuje dużą wagę do kwestii związanych z ochroną środowiska, statek będzie zero emisyjny, co oznacza, że wyeliminowana zostanie emisja płynów do morza, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym (m.in. system SRC), zużycie paliwa zostanie zmniejszone o 40% w porównaniu do podobnych jednostek. Ponadto jednostka będzie charakteryzować się niską emisją hałasu i drgań na zewnątrz kadłuba. Z racji warunków, w jakich będzie pracować, na jednostce zostanie zainstalowana siłownia na bazie diesel electric, która zapewni jej dużą manewrowość.

Uniwersytet w Goeteborgu działa od 1891 roku i jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Europie Północnej. Z racji tego, iż w Goeteborgu znajduje się największy port Szwecji, miasto i uniwersytet stały się naturalnym centrum badań morskich. Na uniwersytecie działa m.in. Centrum Nauk o Morzu, które skupia najlepszych naukowców z kilku szwedzkich ośrodków akademickich.

Oceanotechnika.pl na serwisach społecznościowych: