Nowości  Oceanotechnika    
 


Oceanotechnika.pl > W 40 dni pod żaglem dookoła świata

2017-01-26 W 40 dni pod żaglem dookoła świata

40 dni, 23 godziny, 30 minut i 30 sekund - to nowy rekord świata dla okrążenia świata pod żaglami.


Rekordowy jacht IDEC SPORT (grafika: Francis Joyon)

Rekord pobił i tym samym zdobył Jules Verne Trophy francuski trimaran IDEC SPORT. Jules Verne Trophy to nagroda za najszybsze opłynięcie Ziemi przez wszelkiego rodzaju jachty żaglowe bez ograniczeń jeśli chodzi o wielkość załogi.

Podczas rekordowej podróży wokół globu jacht pokonał 26 412 mil morskich (48 915 km) z przeciętną prędkością 26,85 węzłów (49,72 km/h).


Jacht z góry (grafika: Francis Joyon)

Co ciekawe rekordowy wynik mógłby być jeszcze lepszy. Jednakże załoga trimarana czasami celowo nieco zwolniła, mając obawy o wytrzymałość kadłubów.

Dotychczasowy rekord wynosił 45 dni 13 godzin 42 minut i 53 sekundy. To wynik z 2012 roku ustanowiony przez Loicka Peyrona w rejsie z trzynastoosobową załogą jachtu Banque Populaire V.

Jako brat, Bruno Peyronowi, w 1993 roku opłynął świat w mniej niż 80 dni zdobywając po raz pierwszy Jules Verne Trophy. Nazwa tej nagrody nawiązuje do powieści Juliusza Verne "W osiemdziesiąt dni dookoła świata".

Dla załogi IDEC SPORT była to druga próba bicia rekordu. Na przełomie 2015/2016 sześcioosobowa załoga na tym jachcie przegrała tylko o ok. 2 dni. Tym razem się udało pod przewodnictwem skipera jednostki 60 letniego Francisa Joyona z Francji.


Wokół Przylądka Horn (grafika: Francis Joyon)

Żeglarze nie przez przypadek wybierali okres przełomu roku. Na półkuli południowej trwa wówczas bowiem lato, a wiatry i prądy układają się najkorzystniej dla bicia rekordu.

Załoga jachtu IDEC SPORT:

  1. Francis Joyon - skiper
  2. Bernard Stamm
  3. Alex Pella
  4. Gwenole Gahinet
  5. Marcel Van Triest
  6. Roland Jourdain
  7. Boris Herrmann
  8. Clement Surtel

Oceanotechnika.pl na serwisach społecznościowych: